מוריהי אואשיבה ומוריהירו סייטו

 

הודעות

מי אנחנו

מה זה איקידו

מה זה טקמוסו איקידו

מה זה טקמוסו איקידו קיוקאי

או'סנסי-ממציא האיקידו

סייטו מוריהירו שיהן

דר' קורליני שיהן

לאונה ג'אןפרנקו סנסי

דר' ליאור גוטלויב

תוכנית טכנית

מאמרים

גלריה

סדנאות

קישורים

כתבו אלינו

תהליך ההשינוי שהוביל לסיגנונות שונים של איקידו החל עוד לפני מותו של ממציאו או-סנסי מוריהי אואשיבה.

תהליך ההשינוי שהוביל לסיגנונות שונים של איקידו החל עוד לפני מותו של ממציאו או-סנסי מוריהי אואשיבה.

בסיגנונות המרכזיים היום נמצאים הסיגנון הרך ששם דגש על תנועות מעגליות וטכניקות בקי-נו-

 

נגארה של דושו קישומרו אואשיבה מאיקיקאי הומבו דוג'ו, הסיגנון הקשה יותר של יושינקאן איקידו שבראשו עומד גוזו שיודה, הדגש בקונצפט של "קי" שרואים בשין שין טואיצו איקידו כפי שפיתח אותו קואיצ'י טוהי, השילוב של איקידו, ג'ודו וקראטה המדהים של מינורו מוצ'יזוקי שנקרא יוסיקאן בודו והסיגנון הספורטיבי שכולל תחרויות שפיתח קנג'י טומיקי.

לכל אלה יש להוסיף את המערך של הסיגנון המאוחד של דן 9 שיהאן איקיקאי מוריהירו סייטו. סגנון זה ששם דגש מיוחד על הקשר הבלתי נפרד בין טייג'וצו (טכניקת גוף) לבוקי ווזה (נשק) הפך להיות הסטנדרד "דה פקטו" בשביל הרבה איקידוקה בעולם וזאת בשל ספריו ומסעיו הרבים בעולם.

 

השנייה, בהיותו בחור בן 18, רזה ולא מרשים במיוחד, נפגש עם מייסד איקידו מוריהי אואשיבה. באותה תקופה, בעיקבות פקודה של המטכ''ל של כוחות הברית, חל איסור מוחלט ביפן על לימוד ואימון אומנויות לחימה. או-סנסי כבר פרש רישמית ועבר לגור באיוומה אך למרות פקודת האיסור המשיך באימונים אינטנסיביים באיזור המבודד של איוומה..

ואכן, היה זה בתקופת איוומה, תוך כדי וגם אחרי המלחמה, שאו-סנסי השלים את פיתוח תורתו, איקידו. בין תלמידיו בשנים אלא נמנו קישומרו אואשיבה (בנו של או-סנסי), קואיצ'י טוהי וטדאשי אבה. סייטו הצעיר, בהיותו הילד החדש בדוג'ו, שימש כשק חבטות לתלמידיו הותיקים יותר של או-סנסי אך התמדתו הניבה פרי.

 

אימונים עם או-סנסי

עם הזמן, סייטו הפך לאחד מעמודי התווך של הדוג'ו הכפרי. באותה תקופה סייטו עבד עבור חברת הרכבת הלאומית של יפן במשמרות של יום כן ויום לא, דבר שאיפשר לו לבלות הרבה זמן לצידו של או-סנסי. בנוסף לאימונים בדוג'ו סייטו שירת את או-סנסי בכל עבודות היום יום מעבודות חקלאיות ותחזוקה של ביתו של או-סנסי וכלה בעבודות אדמיניסטרטיביות של נכסיו של מורהו.

תמורתו של סייטו סנסי התה האפשרות הייחודית להיות שותפו לאימונים של או-סנסי, במיוחד במשך פיתוח האיקי-ג'ו והאיקי-קן במשך תקופה של יותר מ15 שנה. מוריהי אואשיבה נהג לערוך אימוני בוקי ווזה בשעות הבוקר המוקדמות, זמן שרוב תלמידיו האחרים לא יכלו להיות נוכחים.

כתוצאה מכל זה ובתוספת קשרונו ומועדי עבודתו הגמישים, הפך סייטו סנסי ליורש של מורשתו הטכנית של או-סנסי.

 

ספרים ומסעות של סייטו סנסי

בשנת 1973 פירסם סייטו סנסי את הכרך הראשון מבין 5 כרכים של ספרו " איקידו מסורתי".

פרסום ספרו ביסס את שמו בעולם האיקידו כטכניקאי הגדול ביותר מבין האיקידו שיהאן. בכרכים אלה מוסברות מאות טכניקות שונות הכוללות טכניקות טייג'וצו, איקי-קן, איקיג'ו וקאשי-ווזה (טכניקות נגד). ספרים אלה הציגו, בנוסף למערך הטכני הגדול, נומנקלטורה לטכניקות איקידו שהתקבלה בצורה נרחבת בעולם האיקידו.

 

המשפחתיות של איקידו (כפי שכונתה אז "משפחת איוומה).

אחריות זו הם קיבלו על עצמם בשימחה.

מוריהירו סייטו שיהאן הלך לעולמו 13/05/2002 לאחר מלחמה קשה עם סרטן.

מורשתו של סייטו סנסי ממשיכה להתקיים דרך האיקידו שהוא לימד אותנו, מורשת שאנו שומרים עליה מכל משמר.

 

בסוף שנות החמישים, עקב האימונים המפרכים, הפך סייטו סנסי מבחור רזה וחלש לאיש חזק מאוד ואחד מהשיהאן הבחירים במערך של איקיקאי. הוא לימד באופן קבוע בדוג'ו באיוומה בהעדרותו של או-סנסי ובשנת 1961 החל ללמד באופן קבוע פעם בשבוע באיקיקאי הומבו דוג'ו בטוקיו והיה האדם היחיד מלבד או-סנסי שהוסמך ללמד איקי-בוקיווזה.

לאחר מותו של או-סנסי בשנת 1969 מונה סייטו סנסי לדוג'ו צ'ו (ראש דוג'ו) של הדוג'ו באיוומה ולאחראי על האיקי ג'ינג'ה (מקדש האיקי) שבנה או-סנסי באיוומה, לא רחוק מהדוג'ו.

 

ב1974 יצא סייטו סנסי לראשונה את יפן ונסע לקליפורניה ללמד בסדנאות. שיטת הלימוד שלו הפכה אותו למאד פופולרי בקרב איקידוקה רבים בעולם. מסעותיו הרבים של סייטו סנסי, שהחלו בשנת 1974 והסתיימו בשנת 2000, רכשו לו אוהדים רבים בעולם. קבוצות גדולות של תלמידיו ואוהדיו נמצאות היום בארה''ב, גרמניה, איטליה, דנדמרק, שוודיה,אוסטרליה ואנגליה.

סייטו סנסי המשיך ללמד באותה שיטה מסורתית שאותה חווה בעצמו בעזרת תוכנית האוצ'י-דשי (תלמיד פנימי, תלמיד שחי בדוג'ו) בדוג'ו באיוומה. בצורה זו התאפשר לאנשים מהעולם לחיות ולנשום איקידו באותו דוג'ו שאותו בנה ובו התאמן או-סנסי. מקום זה, בו התאמנו איקידוקה יפניים ומחו''ל ביחד, היה דוגמא נפלאה לשיתוף המורשת התרבותית העשירה של בודו, בצורתה המסורתית, עם אנשים מכל העולם.

ב1992 מינה סייטו סנסי 2 שיהאן, פאולו קורליני ואולף אבנס, ומינה אותם להיות מייצגיו, ובשנת 2000 העניק להם דרגת דן 7.

אלה הם 2 השיהאן ושני דן 7 היחידים שהוענקו באיוומה ריו איקידו.

לפני מותו ביקש סייטו סנסי מפאולו ואולף להמשיך את מורשת האיקידו שלימד אותם, לשמור על קשר עם אירגון איקיקאי ונאמנות למשפחת אואשיבה ולהפיץ את הרגשת

 

סייטו סנסי עם קורליני סנסי באיוומה

 

סייטו הצעיר עם או-סנסי באיוומה

מוריהירו סייטו נולד ב31 במאי 1928 בכפר קטן הקרוב לדוג'ו באיוומה. בשנת 1946 מעט לאחר מלחמת העולם

 

 

 

Tel: 054 2030703

איגוד טקמוסו איקידו ישראל

 

Takemusu aikido association Israel