או-סנסי ממציא האיקידו: 1883-1969

הודעות

מי אנחנו

מה זה איקידו

מה זה טקמוסו איקידו

מה זה טקמוסו איקידו קיוקאי

או'סנסי-ממציא האיקידו

סייטו מוריהירו שיהן

דר' קורליני שיהן

לאונה ג'אןפרנקו סנסי

דר' ליאור גוטלויב

תוכנית טכנית

מאמרים

גלריה

סדנאות

קישורים

כתבו אלינו

כאשר בוחנים את חייו של או-סנסי יש להבחין בשתי תקופות מרכזיות בחייו בעלי חשיבות בפיתוח איקידו, הראשונה עד שנת1942 והשנייה מ1942 ועד מותו בשנת 1969.

זאת בגלל השינויים שחלו ביפן ובחייו של או-סנסי עקב מלחמת העולם השנייה.

או-סנסי עד שנת 1942

 

בצילומים מלפני מלחמת העולם השנייה, שברשות איקי ניוז, מתועד איך הטכניקה של או-סנסי מתחזקת ומשלבת בתוכה חינניות תנועה, דינמיקה ועוצמה, זוהי הנקודה בה ניתן להגדיר את אומנותו של או-סנסי כשונה מדייטו ריו איקי ג'וג'וצו וכאומנות ייחודית משאר אומנויות הלחיה שהיו מוכרות.

ההשפעה של השימוש בנשק מודגשת אף היא, דבר שניתן לראות בטכניקות הג'וקן (רובה עם סכין בקצה), טכניקות שדומים מאוד לשימוש בג'ו

השפעות אומנויות לחימה אחרות

בין אומנויות הלחימה שהשפיעו על או-סנסי בפיתוחו של איקידו נמצאים טנג'ין שיניו ריו ג'וג'וצו, יגיו ריו ג'וג'וצו וקודוקאן ג'ודו.

נשקים

או-סנסי מ1942 ועד מותו ב1969

או-סנסי באיוומה

בשנת 1942 או-סנסי מוריהי אואשיבה העתיק את מגוריו לעיירה קטנה בשם איוומה באזור שיפוט איברבקי, צפון מזרחית לטוקיו הבירה. שם הוא חי עד מותו בשנת 1969. מעבר זה איפשר לאו-סנסי לחיות חיים פשוטים יותר, חיי כפר אימונים ומדיטציה. הדוג'ו ומקדש האיקי ממוקמים שם. שם, בשנות ה40 סיים או-סנסי את פיתוח וביסוס אומנותו איקידו. או-סנסי קרא למקום "מקום הולדת האיקידו" . אקידו התפתח מצורות לחימה יפניות עתיקות יומין לשיטה המפתחת את הגוף ואת הנפש.

או-סנסי תיאר איקידו כ"דרך של הרמוניה".

המעבר לאיוומה היה מותנה באמונה של או-סנסי ש" דרך הבודו האמיתית, כמו החקלאות, מותנה בכח נותן החיים של טקמוסו איקי."

 

 

או-סנסי עם סייטו הצעיר באיוומה

בין אומנויות הלחימה שהשפיעו על או-סנסי הפיתוחו של איקידו נמצאים ונג'ין שיניו ריו ג'וג'וצו, יגיו ריו ג'וג'וצו וקודוקאן ג'ודו.

בשנת 1937 או-סנסי יחד עם תלמידו זנזבורו אקאזאווה נרשמו לבית הספר לסייף בשיטת קשימה שינטו ריו, שבעיירה קשימה באיזור שיפוט איברקי. או-סנסי הזמין מורים משיטה זו ללמדו באיוומה. טכניקות סייף אלה הן הבסיס לטכניקות האיקיקן הייחודיות לאיקידו.

הפיתוח הטכני של הג'ו אינו ברור כל כך כמו במקרה של הקן, לפי סטנלי פרנין (הסטוריון איקידו ועורך איקי ניוז / איקידו ז'ורנל) אריטושי מורשיגה (תלמיד ותיק של או-סנסי) נהג להתאמן עם ג'ו בקובוקאן דוג'ו בתחילת שנות השלושים. מורשיגה למד לפניכן קטורי שינטו ריו בקונטקסט של קובודו קנקיוקאי בקודוקאן.

יתכן שזה השפיע על או-סנסי לפתח טכניקות עם הג'ו. ניתן גם לאמר שלימודיו הלא רשמיים של או-סנסי על סוגי נשק שונים כמו יארי (כידון), ג'וקן (רובא עם סכין בקצה) ונגינטה (מעין כידון ארוך עם חרב קצרה בקצה) יחד עם תנועות חרב והקונצפט הייחודי של טאי סבקי (תנועות גוף) של או-סנסי הביאו לפיתוח הטכני של הג'ו עד לצורה שאנו מכירים היום  בטקמוסו איקידו.

 

או-סנסי מוריהי אואשיבה נולד ב14 בדצבר 1883 בעיירה טנבה שבאזור שיפוט ווקיימה.

הוא חי בשיאטקי, הוקיידו בין השנים 1912-1919

ב1915 הכיר את סוקקו טקדה ראש שיטת דייטו ריו איקיג'וג'וצו והפך לתלמידו.

לימודיו של או-סנסי באומנות ג'וג'וצו זו הם הגורם בעל ההשפעה העיקרי באומנותו של או-סנסי, איקידו. בשנת 1919 נפגש או-סנסי עם אוניסבורו דגוצ'י, המנהיג הכריזמתי של הדת אמוטו קיו. לאחר מפגש זה עבר או-סנסי לעיירה אייבה (מרכזה של הדת אומוטו קיו) שליד העיר קיוטו וחי שם בין השנים 1919-1927 בשנת 1927 עבר או-סנסי לטוקיו ובשנת 1931 פתח את הדוג'ו הקבוע הראשון שלו שניקרא קובוקאן.

מהרגע שהכיר את טקדה ועד 1935 לימד או-סנסי דייטו ריו איקיג'וג'וצו אך בשנת 1935 נפרדו דרכי השניים ואו-סנסי המשיך ללמד טכניקות של דיטו ריו איקיג'וג'וצו מעט שונות. בתקופה זו, שקדמה למלחמת העולם השנייה, אומנותו של או-סנסי נקראה אואשיבה איקיבודו.

 

 

 

Tel: 054 2030703

איגוד טקמוסו איקידו ישראל

 

Takemusu aikido association Israel